Logo firmy

O rasie

O RASIE NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE

Polska nieoficjalna nazwa tej rasy to płochacz holenderski. Jest to rasa psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych.  

 

HISTORIA RASY NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE

Kooikerhondje  to bardzo stara rasa wywodząca swoje korzenie z Holandii.  Psy tej rasy były przed wiekami wykorzystywane przede wszystkim do  polowań na kaczki bez broni, z przynętą w postaci zaganiających  ptaki do klatki psów rasy  Kooikerhondje, kuszących i wabiących ptaki białym pióropuszem ogona. Dwukolorowy rodzaj umaszczenia płochaczy holenderskich oraz biały puszysty ogon wysoko i wesoło noszony przez psy tej rasy miał na celu zainteresować kaczki, które zwabione ciekawością szły za psem prosto do przygotowanych klatek, z których początkowo trafiały na stoły, z czasem już raczej w ręce naukowców, którzy po zaobrączkowaniu wypuszczali je na wolność. Zachowały się dokumenty opisujące taką  metodę zwabiania kaczek do klatek pochodzące z XVI i XVII wieku.  Nieduże, zwinne i posłuszne człowiekowi Kooikerhondje  nadawały się do tego doskonale. Psy tego typu występowały w Holandii, Westfalii oraz na terenach przygranicznych z Holandią. Dzięki temu, że cechy tych psów zostały ściśle  określone - nie mógł osiągać zbyt dużych rozmiarów oraz wymagany był biały, puszysty, dobrze widoczny ogon, a także dzięki uważnej selekcji osobniczej stosunkowo szybko uzyskano jednolity typ płochacza holenderskiego. Psy tej rasy uwieczniono na wielu płótnach niderlandzkich malarzy, a wśród nich jest wiele nazwisk, które przeszły do historii malarstwa jak np. Vermeer.

Podczas II wojny światowej rasa Nederlandse Kooikerhondje  była  zagrożona całkowitym wyginięciem. Dzięki zaangażowaniu miłośników tej rasy – w tym w szczególności baronowej van Hardenbroek van Ammerstal, udało się zachować tę wspaniałą rasę psów  - na podstawie zachowanych fotografii odnaleziono we Fryzji suczkę, która w pełni odpowiadała wzorcowi tej rasy i stała się prekursorką linii hodowlanej tej rasy. W  ostatnich latach rasa ta bardzo zyskuje  na popularności, w sposób całkowicie zasłużony.


WYGLĄD I BUDOWA NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE

Nederandse Kooikerhondje  jest psem niedużym,  bo osiągającym około  40 centymetrów wysokości w kłębie. Istnieje jeden przyjęty wzorzec umaszczenia tej rasy -  białe w rude i rudoczerwone plamy. Włos jest długi i gładki - średnio długi i długi włos nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, czesanie szaty raz na 1-2 tygodnie pozwala zachować doskonały wygląd i kondycję sierści.

 

TEMPERAMENT I CHARAKTER NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE

Obecnie pies ten jest w Holandii i  Niemczech dość popularnym psem rodzinnym. Zyskuje coraz więcej sympatyków także w Polsce, choć jest na razie nad Wisłą rasą rzadką. Nederlandse Kooikerhondje  jest psem spokojnym i opanowanym, jest inteligentny i skupiony na właścicielu, co pozwala w sposób satysfakcjonujący na szkolenie  – Kooiker pozostaje w bliskim kontakcie z człowiekiem na całe życie. Jest czujny i do obcych osób podchodzi z rezerwą. Ze względu na swoje myśliwskie korzenie jest psem  aktywnym  i dlatego potrzebuje codziennie odpowiedniej  dawki ruchu. Uwielbia spacery do lasu, dzikie łąki i plenery, w czasie wycieczek  za miasto budzą się w nim atawistyczne zmysły, choć dobrze ułożony pozostanie posłuszny i karny w stosunku do swojego właściciela – przewodnika.  

 

Profil psa rasy Nederandse Kooikerhondje  

Kraj pochodzenia: Holandia
Klasyfikacja FCI: Grupa VIII, Sekcja 2.
Wzrost: pies ok.  40 cm,  suka ok.  38 cm


Umaszczenie:
wyraźnie odgraniczone pomarańczowo czerwone łaty na  białym tle; na głowie wyraźnie widoczna strzałka, przebiegająca aż do nosa, kolor powinien obejmować policzki i oczy, strzałka zbyt wąska lub zbyt szeroka, albo nie w pełni wybarwione policzki są mniej pożądane, dopuszczalny pierścień czarnego włosa na ogonie, na granicy bieli i koloru. 

Sylwetka: linia górna płynnie przebiega od kłębu do ogona, grzbiet mocny i prosty, raczej krótki, lędźwie dostatecznie długie i szerokie, mocno umięśnione, zad lekko opadający, dostatecznie szeroki; jego długość wynosi 1.5 szerokości, klatka piersiowa sięga łokcia, żebra dostatecznie wysklepione i dość wyraźne przedpiersie, brzuch lekko podciągnięty.

Szata: sierść średniej długości, lekko falista lub prosta, przylegająca, miękka, z dobrym podszerstkiem, na przednich nogach pióra, sięgające nadgarstka, na tylnych stosunkowo długie portki z miękkiego włosa; poniżej stawu skokowego włos krótki; sierść na  głowie, przednich stronach nóg i łapach powinna być krótka. Ogon z dostatecznie długim piórem, dłuższa sierść na szyi i klatce piersiowej, „kolczyki” – dłuższe frędzle z czarnego włosa – wysoce pożądane. 

Głowa: czaszka dostatecznie szeroka, trochę zaokrąglona, nos czarny, duży, kufa oglądana z boku lekko klinowata i niezbyt głęboka, oglądana z góry dobrze wypełniona pod oczami i tylko lekko zwężająca się ku nosowi; wargi pożądane całkowicie pigmentowane, przylegające, nie zachodzące na siebie.

Oczy: kształtu migdała, ciemno brązowe, o przyjaznym, czujnym wyrazie.  

Uszy: średnio duże, osadzone tuż  nad linią, łączącą czubek nosa z kącikiem oka, noszone blisko policzków, bez fałdy, dobrze owłosione; czarne włosy na końcu ucha (“kolczyki”) bardzo pożądane.

Ogon: osadzony na przedłużeniu linii grzbietu, noszony  na jej wysokości lub niemal pionowo do góry, dobrze owłosiony, z pióropuszem i białym końcem.

 

Podsumowując informacje o Nederlandse Kooikerhondje  

  • są inteligentne i pojętne, chętnie się uczą,
  • przepadają za dziećmi, bardzo dobrze będą czuły się jako pies rodzinny,
  • ich pielęgnacja nie jest skomplikowana,
  • nie są agresywne, za to uczuciowe i przyjazne,
  • są  aktywne i bystre, ale opanowane.

_______________________________

Nederlandse Kooikerhondje

 

 

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję